www.turkiyespot.com web sayfası kontrol panelleleri yardımlaşma forumları Forum Ana Sayfa www.turkiyespot.com web sayfası kontrol panelleleri yardımlaşma forumları
ucuz hosting domain kontrol panelleri yardımlaşma forumları
 
 SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

Memleket Gazetesi, Sanal Deşifre l M.F.E.

 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    www.turkiyespot.com web sayfası kontrol panelleleri yardımlaşma forumları Forum Ana Sayfa -> ONUR SAVAŞI
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
M.F.E.Kayıt: 25 Hzr 2008
Mesajlar: 80
Konum: Administrator

MesajTarih: Prş Hzr 26, 2008 8:47 pm    Mesaj konusu: Memleket Gazetesi, Sanal Deşifre l M.F.E. Alıntıyla Cevap Gönder

SANAL DEŞİFRE
Bir gazetenin (daha başlamadan) bitişi (mi?) bu!


MEMLEKET GAZETESİ, GÜNLERDİR KONYA'DA "ASPARAGAS"
HABER VE MAKALELERLE YAYININI SÜRDÜRMEYE ÇALIŞIYOR.

Konya’da yerel statüde yayın yapan Memleket Gazetesi, "asparagas" ve "yalan haber" yaparak yayın hayatını sürdürmeye çalışıyor.

Memleket Gazetesi’nin ortalama 1000 civarında hayli düşük bir tirajı ve 3 aylık mâzisi var. Konya'da zorunlu bir ihtiyâçtan veya sâhasında "bir boşluğu doldurmak için" değil de, "öylesine" yayın yaptığı dost-düşman herkes tarafından biliniyor.

Konu hakkında gözlem ve değerlendirme yapanlar, gazete kadrosunun oldukça “amatör” ve “toplama” bir kadro olduğunu, teknik bilgi ve birikimlerinin bulunmadığını, kimi yazarların gazeteyi finanse ediyor olması ve bazı bürokratlara yakınlığı ile bilinmesi sebebiyle âdeta "kendilerinde bir güç vehmettiklerini", bu yüzden de "saldırganlıkta ölçü tanımadıklarını" ve "yargısız infaz" yaptıklarını belirtiyorlar. Kuşkusuz bu tür nâhoş tavırlar bilinçli okuyucular tarafından da düşük bulunuyor, kınanıyor ve tepkiyle karşılanıyor.

Okuyucular, Memleket Gazetesi'nin bu tavrının, "ahlâkî bir zaaf", "yeni çıkan bir gazeteye malzeme arayışı nitelikli bir gayret", "tanınmış simâların sırtına basarak geçinme eğilimi", "reklâmın iyisi-kötüsü olmaz" gibi tuhaf bir mantıkla "sansasyonel-sûnî olaylar üreterek gazetenin (öyle veya böyle) kendi tanıtımını yapabilme amaçlı şöhret arayışları", "(güyâ) güç kanıtı gibi illetli bir zihniyetle çalışmak", "muhalefet ve kavga ederek meşhur olmak istemek" olduğu türünde birbirinden oldukça farklı ilginç görüşlere sahipler... Yapılan basit anket ve istişâreler, gizli kulis beyânları, aynı şehirde mukîm diğer basın-yayın organlarının (rekabet içerikli olmadığına emin olduğumuz) mûtedil görüşleri yukarıdaki nedenlerin hepsini değişik oranlarda doğruluyor, gibi.

Eline aldığı kalemi, düşmana karşı kılıç sanıp hesapsızca kullanmakta ve yalan üretmede pervâsız (ve mâhir), "hızını alamayan" kadro "(kendi hayâlinde geliştirdiği ve masa başında hazırladığı) haksızlıklara öfkeli gibi gözükerek" işi (malı) götürmeye çalışıyor. "Sür'at felâkettir" deyimini, hasredildiği trafik literatüründen ödünç alarak, bu insanların nâsiyelerine asmayı önersek, umarım ki, bu bir aşırılık olmaz. Çünkü bu öneriyi yapmazsak, "aşırı hız" tutkunlarının kaçınılmaz akıbetleri bu kadro hakkında da ayniyle vâki' olacaktır. Tarihin tekerrürü, bu.

İşin günâh boyutunun hiç hesâba katılmadığı kesin. Ahlâkî boyuta ise tümüyle duyarsız kalındığı gibi, gazetenin jenerik bölümüne ("asıl" değil de,) sembolik amaçla eklenmiş (olduğunu düşündüğümüz) "Bu gazete basın meslek ilkelerine uyar" ibâresi, ibâreyi okuyan herkesle alay edercesine sırıtıyor. "Yalancının mumunun yatsıya kadar yandığını" herkes gibi bunlar da bilir, elbette. Ne ki, galiba "yatsı vaktinin hiç gelmeyeceği (mi?)" sanılıyor. Yoksa kendilerini de sigâya çeken bir Molla Kâsım mı gel(e)mez? Gelir, gelir! Bu konuda insanın öz benliğini ayartıcı kanaat ve (hakikatte) aldatıcı (olduğu kesin) eğilimler ne olursa olsun, ortada ileri boyutta bir gaflet ve garâbetin olduğu kesin ("hıyânet" demeye hâlâ dil varmıyor, gönül kanaat etse bile. Bu da işin bir başka duygusal boyutu. Üstelik te hak etmedikleri âşikâr bir gürûha karşı).

Memleket Gazetesi, "devşirme", "basın tecrübesi olmayan", "(en azından) mesleği bu olmayan (hatta kimilerinin hayatı boyunca hiç mesleği olmamış)" "ihtiyâçtan tedârik bir kadro" ile yayın hayatını sürdürmeye çalışıyor. Yazarlar, değil toplumla ve insanlarla, kendi iç dünyalarıyla bile barışık olmayan problemli tipler... Dahası son günlerde yaptıkları yayınlardan anlaşılan o ki, düşmanlarını teke indirmeyi başaramamışlar, kendi içlerinden düşman arıyorlar. Veya karşı kulvara geçmişler de, önceki kalelerine gol atma sevdâsındalar mı? Arızalı bulduğumuz bu tavrın menşei ne olursa olsun, ortada gerçekliği tartışılmaz bir boyut var: "Muhalefet edinip, onun üzerinden atağa geçerek varlığı kanıtlamak (ve idâme ettirebilmek)!

İki kelimeyi bir araya getirmekte zorlanarak, ahlâk ve edebiyât alanındaki ciddi eksikliklerle, muhatapla karşılıklı konuşma ve bilişme (diyalog) edebinden ve erdeminden yoksun, karşılıklı konuşmayı "(hiç dinlemeden) hep konuşmak" zanneden insanlarla, medeniyet yerine kaim olmak üzere "bedevîyete gönüllü" bir zihniyet ve eğilimle, haddizâtında dostları olması gereken insanlar hakkında getirilen/üretilen fâsık haberleri (daha gelmeden) havada kapmaya müheyyâ, kimin kulvarında oynadığı belirsiz, mâzideki günlerine küserek bugün prim yapmaya, tutunmaya çalışan, hukuku olan insanların sırtına basarak yükselme çabasındaki vefâsız bir ekiple -ki "Vefâsı olmayanın dini (de) yoktur" (Hadis)- ne kadar gazetecilik yapılabilir? Böyle bir medya faaliyeti okuyucuya, insana ve topluma ne kazandırır? Bu hizmet midir, buna inanan var mı, Allah aşkına?

Geçtiğimiz günlerde gazetenin Internet uzantısı olan www.memleket.com.tr adresinde, günlerce sadece iletişim bilgileri yayınlandı. İtibar kaybı gibi bir endişe ile olsa gerek ki, resmî bir metin üzerinde yaptığımız "müstehzî bir deşifre" sonrasında bir kaç günlük eski sayılar yayınlandı, sitede. Kadro yetersizliği, ekonomik sorunlar, teknik kapasite eksikliği, sanal dünyâya vâkıf olma noktasında ciddi nâkısalar (bunlardan biri veya bir kaçı) sebebiyle olsa gerek ki, gazetenin resmî Internet sitesine girdiğinizde orada beş on gün önceki bir gazete nüshasını görebiliyorsunuz. Meselâ, bu haberin Internet yayınına hazırlandığı sırada (16.01.2005; 20:30), mezkur sitede hâlâ 05.01.2005 tarihli (11 gün önceki) 97. sayı yayınlanıyordu. Bu, bir boyutuyla okuyucuyu da ciddiye almamak anlamına da geliyor, elbette. Hâliyle kendisine saygısı olmayan bir kadrodan muhataplarına, okuyucusuna, topluma karşı saygı beklemek nâfile! Bunun bir başka anlamı da yok değil: "Internet sitesi (ve yayını) "varmış gibi yaparak" imajı kurtarmak (ve/veya "işi götürmek")! Kim mi inanıyor, buna? İşi bilmeyenler!

Önümüzdeki zamanlarda bu kadro ile nereye kadar yayın yapılabileceğini veya bir başka deyimle bu kadronun hâlihazırdaki gazeteyi nereye kadar götürebileceğini, ne kadar gazetecilik yapabileceklerini hep birlikte görecek, elde ettiğimiz ve haber değeri taşıdığına inandığımız bilgi ve dokümanları bu iletiyi gönderdiğimiz Internet kullanıcıları ile ortaklaşa paylaşacağız.

Bir sonraki "Sanal Deşifre" de buluşmak ümidiyle.

Saygılarımızla,

Internet Haber Merkezi, 17.11.2005, Konya, Türkiye

Signature: Bu ileti, Internet Haber Merkezi tarafından kamuoyunu bilgilendirme amaçlı olarak gönderilmiştir (spam bir ileti değildir).

Bu ileti, Konya ve çevresinde yaşayan bireysel, kurumsal ve resmî Internet kullanıcıları, yerel ve ulusal medya mensupları, gazeteler, yazarlar, T.B.M.M. milletvekilleri ve diğer siyâsîler başta olmak üzere, konu ile ilgili olduğunu/olması gerektiğini düşündüğümüz ve deşifremizin amacına ulaşması için gerekli gördüğümüz tüm adreslerin içerisinde olduğu 64.216 kişilik bir listedeki e-mail adreslerine ücretsiz olarak gönderilmiştir.

İlgili olabileceğini umduğunuz kişi ve kuruluşlara forward ederek hizmetimizin daha geniş kitlelere ulaşmasına öncülük etmeniz hem bizi sevindirecektir, hem de faydalı olacaktır.

Benzer deşifreleriniz için bizimle temasa geçebilirsiniz. Bu tür tanıtım iletilerini almak istemiyorsanız listemizden çıkmanız da mümkündür.
_________________
Muhammed Fatih Ergün
www.mfe.name
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger
www.turkiyespot.com ucuz hosting
www.turkiyespot.com ucuz hosting

MesajTarih: Prş Hzr 26, 2008 8:47 pm    Mesaj konusu: Advertisement Links

www.turkiyespot.com iyi Hosting vps vds radyo iyi reseller, kaliteli hosting, kaliteli host, kaliteli vps, iyi vps

Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    www.turkiyespot.com web sayfası kontrol panelleleri yardımlaşma forumları Forum Ana Sayfa -> ONUR SAVAŞI Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Turkey & Erdem Çorapçıoğlu